Hry X. letní olympiády dětí a mládeže 2022

Jihomoravští karatisté dominovali na ODM Olomouc 2022

Ve dnech 26.-30.6. 2022 se konal již 10 ročník olympiády dětí a mládeže. Celkem po osmé bylo zařazeno také karate. Tradičně patřili karatisté z jižní Moravy mezi favority, nikdy se jim však nepovedlo deklasovat výsledkovou listinu v takovém stylu. 8 karatistů ze 6 oddílů přivezlo celkem 14 medailí, z toho 10 individuálních a 4 týmové. (To je pětina všech udělených medailí).

Dvě zlaté medaile se podařilo získat hned úvodní den Kateřině Novákové (BUDO KAN Brno) v kata dorostenek a Nelly Kuryviálové (Šin Mu Hodonín) v kata žákyň. Obě navíc sdílely medailové pódium se svými kolegyněmi, když v kata dorostenek bylo dokonce jihomoravské finále a to s Natálií Malafovou (NIDOSHINKAN DOJO Brno) která tak získala senzační stříbrnou medaili. V kata žákyně překvapila svým výkonem i výsledkem náhradnice, loňská vítězka MČR beginners Kamila Karásková. Ta přicestovala na poslední chvíli a výborným výkonem si vybojovala bronzovou medaili.

V chlapecké kategorii kata jsme získali pouze jednu medaili a to stříbrnou, díky velice precizním výkonům Michala Brzobohatého (LF Club Karate Hustopeče). Ten sice nepředvedl ty nejsložitější sestavy, ukázal však značnou převahu v technice, preciznosti i projevu a nestačil pouze na svého soupeře ve finále. K medaili přibyli ještě dvě 7 místa (obě vybojované po 4 kolech) od spíše kumiťáků Filipa Andrese (BUDO KAN Brno) a Tomáše Slabého (KODOKAI Brno)

Překvapivé dvě stříbrné medaili přinesly kata týmy. Oba týmy měly značné tréninkové manko, když se dorostenci setkali před ODM pouze jednou a žáci dokonce až večer před samotnou soutěží, díky nemoci a výměně členů na poslední chvíli. Své kata však zvládli téměř na výbornou, v eliminacích svým soupeřům nedaili šanci a probojovali se až do finále. Tam se bohužel ukázal právě nedostatečný čas na nácvik aplikace a tak oba týmy braly stříbrnou medaili a uzavřely tak skóre 7 medailí z úvodního dne kata.

Druhý den v disciplíně kumite jsme neměli takové ambice jako v kata, ale v dobrá umístění jsme věřili. Naši závodníci se však rvali jako lvi a odnesli si 7 cenných kovů. První medaili z kumite získala Nelly Kuryviálová, která po dvou vyhraných zápasech a jedné prohře předvedla neskutečnou bojovnost v cestě za medailí a se skórem 7:0 si odnesla bronzovou medaili. Suverénně si vedl také Michal brzobohatý, který po výhrách 3:0 a 2:0 svedl velice vyrovnaný souboj s reprezentantem ČR Horňákem (Liberecký kraj). Bohužel však inkasoval jeden úder a pohrál 0:1. V opravách byl však opět suverénní a po výhrách 3:0 a 7:0 si odnesl více než zasloužený bronz.

V Dorostenkách si odnesli bronzovou medaili obě naše závodnice. Jak Natálie (kategorie do 52kg) tak Kateřina (nad 52 kg). Natálie sice svůj první zápas prohrála s pozdější stříbrnou medailistkou, postoupila však do oprav. Tam se jí podařilo vyhrát nejprve 3:0 a poté senzačně otočit zápas ze stavu 1:2 na 5:2 a odnést si bronzovou medaili. Kateřina měla postup obdobný, když v úvodním kole vyhrála, avšak v dalším kole prohrála s pozdější vítězkou Hákovou (Jihočeský kraj). V opravách si však své soupeřky již pohlídala a obsadila taktéž bronzovou příčku. Poslední individuální kumite medaili získal Tomáš slabý. Ten těžil ze svého skvěle netrénovaného kizami a postoupil až do semifinále. Tam bohužel na svého soupeře nestačil a postoupil tak pouze do malého finále. Tam si opět tomáš našel svůj rytmus a styl zápasu a odnesl si bronzovou medaili. Smolaři výpravy se stali Filip Andres a Matěj Hekele (K4 Hodonín). Těm jejich zápasy bohužel vůbec nesedli, nepodařilo se jim vymyslet jak vyzrát na své soupeře a nepostoupili do dalších bojů.

Závěrečné dvě bronzové medaile jsme získali v kategorii kumite týmů. Žactvo nejprve porazilo tým Pardubic, poté prohrálo s týmem Liberce. Následně však v pasáži předvedli výborný výkon, když nejprve Michal remizoval se soupeřem značné výškové i váhové převahy, poté Kamila výborným bojovým výkonem převálcovala soupeřku 5:1, a následně si Matěj pohlídal svého soupeře a ikdyž semu nepodařilo zabodovat, remíza nám stačila k zisku překvapivé medaile. Obdobně bojovali také dorostenci. Ti nejprve porazili Pardubice, poté bohužel podlehli Ústí nad Labem. V repasáži však díky pro změnu výborným výkonům chlapců, kdy Filip vyhrál v poměru 7:3, Natálie prohrála poměrem 2:3, a následně Tomáš opět vyhrál vysoko 7:2 získali bronzovou medaili.

Rádi bychom poděkovali závodníkům za jejich jejich výkony, bojovnost ale také chování a reprezentování jak na sportovišti, tak mimo něj. Dále děkujeme rodičům a oddílovým trenérům, že své závodníky připravili na vrchol sezóny v podobě právě ODM. Věříme, že pro všechny byl pobyt na ODM v Olomouckém kraji nezapomenutelným zážitkem a těšíme se na pokračování na dalším ročníku ODM v roce 2024 v Jihočeském kraji.

Comments are closed.